Historia

Historia MKS Orzeł Trzcińsko-Zdrój

ROZGRYWKI NA BOISKACH C KLASY

W połowie lat 50-tych piłkarze LZS-u Trzcińsko-Zdrój grali regularnie w „C” klasie. W roku 1955 zajęli 4 miejsce w Powiecie Chojeńskim, w następnym roku, zdobywając 1 miejsce, awansowali do „B” klasy. W roku 1958 już pod nazwą klub sportowy „ORZEŁ” zajął 6 miejsce w rozgrywkach „B” klasy grupy drugiej, z dorobkiem 16 punktów(w 18 meczach) stosunek bramek 41-39.

Drużyna LKS „ORZEŁ” Trzcińsko-Zdrój w rozgrywkach „B” klasy, rok 1958.

Klub reprezentują: Ryszard Sosnowski, Stanisław Kasprzyk, Edward Przytuła, Florian Antkowiak, Zorek, Edward Zarzycki, Edward Przytuła, Mieczysław Dyląg, Stanisław Judzki, i bramkarz Władysław Szkuciak.

Z tamtych lat zachowała się karta zawodnicza, którą pieczołowicie przechowywał przez 50 lat jeden z zawodników z tamtego okresu Gerhard Kwaśniewski. Stanowi ona dowód, że grał w LZS „Orzeł” i potwierdza nazwę klubu oraz, że w tym czasie prezesem był Leopold Tustanowski. W 1959 roku ze względu na brak funduszy na działalność sportową drużyna została wycofana w trakcie z rozgrywek „B” klasy. W następnym sezonie „Orzeł” grając w „C” klasie ponownie wywalczył awans do „B” klasy.

Drużyna Orła występowała w składzie: Józef Ostręga, Adam Dajczuk, Florian Antkowiak, Wiktor Bogumił, Edward Bogumił, Wiesław Wasiak, Władysław Korecki, Wacław Zarzycki, Stanisław Kasprzyk, Edward Zarzycki, Stanisław Dyląg, Tadeusz Judzki, Tadeusz Lutostański, Zdzisław Rogacki, Tadeusz Juszczyk, wówczas grano bez trenera. Przewodniczącym klubu był Leopold Tustanowski a zastępcą Piotr Ojrzanowski, ponadto działaczami klubu byli Edward Przytuła, Marian Zwoliński, Ludwik Antkowiak, Leszek Nowak.

W roku 1964 w rozgrywkach o mistrzostwo „B” klasy Orzeł zajmuje 12(ostatnie) miejsce w tabeli, tym samym spadając do „C” klasy. Tak kończy się pierwszy rozdział historii klubu. W kolejnych trzech sezonach klub zawiesza działalność nie zgłaszając drużyny do rozgrywek mistrzowskich. Brak zainteresowania władz miejskich rozwojem sportu na terenie gminy i brak dotacji na działalność klubu.

PONOWNE REAKTYWOWANIE KLUBU

W roku 1967 za sprawą byłego wieloletniego zawodnika „Orła” Trzcińsko-Zdrój Ryszarda Wierzbińskiego, który reprezentował barwy klubu w latach 1961-74 ponownie zostaje reaktywowana działalność sekcji piłki nożnej. Drużyna zostaje zgłoszona do rozgrywek o mistrzostwo „C” klasy w roku 1967, gdzie po roku gry wywalcza zasłużony awans do „B” klasy.

Pamiętam jak Pan Ryszard poświęcał swój czas na organizację klubu, załatwiając wiele istotnych spraw. Był wszystkim: gospodarzem, trenerem, sekretarzem klubu i kierownikiem drużyny, był kolegą, doradcą i opiekunem dorastającej młodzieży, która tak jak on marzyła o wielkiej piłce w tym małym miasteczku. Po pierwszych udanych meczach, które były wygrane my wszyscy uwierzyliśmy, że można zrobić dużo więcej by w każdą niedzielę były rozgrywane mecze na kameralnym boisku przy ul. Polnej. Od samego początku Pan Wierzbiński czynił starania by powrócili do Trzcińska zawodnicy, którzy dotychczas reprezentowali „Odrę” Chojna.

Od rundy wiosennej 1968 roku trenerem drużyny został po raz pierwszy w historii klubu Zbigniew Garbowicz a wraz z nim powrócili do swojego rodzinnego miasta grający w „Odrze” Wiesław Galimski, Jan Szwed oraz Czesław Giergiel, który po krótki czasie przeszedł do „Sokoła” Pyrzyce gdzie grał przez długie lata. Po zakończeniu kariery poświęcił się działalności sportowej, zostając działaczem, znanym dokumentalistą i kronikarzem piłki nożnej. Ta pasja pozostał do dzisiejszego dnia. Ukoronowaniem swojego zamiłowania do piłki nożnej jest napisanie historii rozgrywek na Pomorzu Zachodnim w latach 1945-2006, Monografii 50-lat „Sokoła” Pyrzyce i obecnie historii 60 lat „Orła” Trzcińsko-Zdrój, klubu w którym rozpoczynała się jego życiowa pasja, dzięki której mógł poznać wielu wspaniałych działaczy i zawodników oddanych piłce nożnej.

W następnym sezonie beniaminek rozgrywek od pierwszego meczu odnosi same sukcesy, wygrywając mecz za meczem, kończąc pierwszą rundę rozgrywek z dorobkiem punktów 21:1, stosunek bramek 69-9, kończąc rozgrywki mistrzowskie w imponującym stylu, zdobywając pierwsze miejsce z bilansem punktowym 43:1 i stosunkiem bramek 137-20. Królem strzelców z rekordową ilością 72 bramek został Jan Szwed. Ciekawe czy podobnym wyczynem może poszczycić się ktoś w Polsce w rozgrywkach mistrzowskich seniorów. Tak więc sezon 1968/1969 kończy się zdobyciem pierwszego miejsca w rozgrywkach „B” klasy grupy 2, tym samym po raz pierwszy w historii Orzeł awansuje do „A” klasy.

W następnych sezonach „Orzeł” Trzcińsko-Zdrój odgrywa wiodącą rolę zajmując rok po roku 4 miejsce w rozgrywkach „A” klasy. W roku 1972 piłkarze LKS „Orzeł” Trzcińsko-Zdrój brali udział w turnieju rozgrywanym w okresie zimowym od roku 1968 o puchar Redakcji „Kuriera Szczecińskiego”, organizowanym przez Okręgowy Związek Piłki Nożnej i redakcję gazety. Ze względu na zgłoszenie się rekordowej ilości-86 drużyn, które zostały podzielone aż na 22 grupy, piłkarze wówczas „A”- klasowego „Orła” grali w grupie XVII, mając za przeciwników: „Dąb” II Dębno, LZS „Chrobry” Boleszkowice i „Odrę” Chojna.

Tak przedstawiała się droga do największego sukcesu w historii klubu do roku 1972, do zdobycia cennego pucharu i niebywałego rozgłosu małego miasteczka i  drużyny, która w tym okresie grała w „A” klasie, będąc liderem rozgrywek po rundzie jesiennej.

Rozgrywki rozpoczęły się 6.02.1972, trwały prawie dwa miesiące i trzymały w napięciu kibiców i sympatyków piłki nożnej wielu klubów.

06.02.1972 ORZEŁ – Dąb II Dębno 3-0

13.02.1972 Chrobry Boleszkowice – ORZEŁ 1-2

20.02.1972 Odra Chojna – ORZEŁ 0-3(v.o)

Końcowa tabela grupy XVII

1. ORZEŁ 6:0 8 1

2. Chrobry 4:2 7 2

3. Dąb II 2:4 3 6

4. Odra 0:6 0 9

Kończąc eliminacje na I miejscu, w następnej II rundzie rozgrywek piłkarze ORŁA zmierzyli się z obrońcą pucharu z roku 1971 Sokołem w Pyrzycach. Po ciekawym i emocjonującym meczu, który zakończył się wynikiem remisowym 1:1 (0:0) były wykonywane rzuty karne zakończone sukcesem ORŁA 4:3. W kolejnej rundzie ORZEŁ miał się zmierzyć na własnym boisku z Osadnikiem Myślibórz , który jednak ostatecznie nie przyjechał a kolejne losowanie było szczęśliwe dla piłkarzy z Trzcińska-Zdroju. Otrzymali wolny los, awansując tym samym do półfinału tej popularnej w całym światku piłkarskiej imprezy. Półfinałowy mecz został rozegrany 22.03.1972 (środa) na własnym boisku w Trzcińsku-Zdroju, gdzie zgromadziło się ponad 1000 sympatyków piłki nożnej z wielu miejscowości położonych wokół miasteczka. Przeciwnikiem piłkarzy ORŁA byli Błękitni Stargard(klasa okręgowa). Przy pięknej słonecznej pogodzie i ciekawym meczu zwycięstwo odnieśli piłkarze ORŁA 2:1(0:0), którzy po bramkach Aleksandra Rosińskiego w 51’ i Stanisława Przytuły w 84’ prowadzili już 2:0. Honorową bramkę dla drużyny ze Stargardu zdobył w 89’ gry Zieliński. Piłkarze Orła w tym meczu grali w następującym składzie: Edmund Mickiewicz, Ryszard Korecki, Wacław Mickiewicz, Zbigniew Gardziejew, Franciszek Mikitów, Ryszard Kwaśniewski, Jan Tracz, Edward Przytuła, Aleksander Rosiński, Stanisław Przytuła, Józef Bednarczuk. Trener Józef Kwaśniewski.

Tak więc po raz pierwszy w historii tej pięknej i popularnej imprezy do finału awansowała „A” klasowa drużyna z tak małego miasteczka, jakim jest nie wątpliwie Trzcińsko-Zdrój. Do historii przeszło duże zainteresowanie prasy szczecińskiej, pierwsze sportowe wywiady i opinie, renoma małego środowiska, gdzie też są wielkie talenty piłkarskie i zapotrzebowanie na dobra piłkę nożną. Bohaterem został Jan Szwed, strzelił on „złotą” bramkę dającą sukces drużynie Orła w popularnym w owym czasie turnieju, który przez długie lata cieszył się ogromnym zainteresowaniem wszystkich klubów okręgu szczecińskiego.

JAN SZWED

Urodził się 14.10.1952 roku w Trzcińsku-Zdroju. Od najmłodszych lat przejawiał nieprzeciętny talent do gry w piłkę nożną. Chodząc do szkoły podstawowej uczestniczył w organizowanych SKS-ach, które prowadził nauczyciel Kazimierz Sandulak, posiadający dużą wiedzę i umiejętności do przekazywania swoim podopiecznym, trafnych uwag i spostrzeżeń, przyjmowanych z wdzięcznością przez uzdolnioną młodzież.

Wśród ćwiczących z zapałem był oczywiście Janek Szwed, zaczynając swoją przygodę z piłką od popularnego w owym czasie szczypiorniaka, a w wolnym czasie były rozgrywane mecze towarzyskie ulica na ulicę. Już od pierwszych gier na prawdziwym boisku, kilkunastoletni Janek, wyróżniał się wielkimi umiejętnościami snajperskimi. W tym czasie nie było klubu w Trzcińsku bo działalność była zawieszona, tak więc kilku najbardziej uzdolnionych chłopaków rozpoczęło grę dojeżdżając na treningi do Chojny grając w tamtejszej Odrze. W tamtych latach byli to: Zbigniew Garbowicz, Wiesław Galimski, Czesław Giergiel i Jan Szwed.

Ale największą karierę zrobił Janek, który został zauważony przez działaczy szczecińskich. Odkryli jego nieprzeciętny talent i umiejętności w zdobywaniu bramek i po kilku latach gry na boiskach „B” i „A” klasy został powołany do kadry województwa juniorów, gdzie grał m.in. z Leszkiem Wolskim z Pogoni Szczecin, tworząc bramkostrzelny duet drużyny, ale ostatnie słowo należało do Janka, który miał na swoim koncie najwięcej strzelonych bramek grając w kadrze OZPN-u Szczecin.

Trenerem Kadry okręgu w tym czasie byli mgr Zygmunt Czyżewski(historia polskiej piłki) i Jerzy Kopa, późniejszy trener wielu klubów I-ligowych w tym Pogoni Szczecin, Legii Warszawa i Lecha Poznań. W roku 1970 został zawodnikiem II-ligowej Arkonii Szczecin, z której to trafił do kadry polskich juniorów gdzie zadebiutował w meczu z Bułgarią. Kto wie jak potoczyłyby się dalsze losy Jana, gdyby nie tęsknił za swoimi kolegami i atmosferą rodzinnego miasta Trzcińska Zdroju. Po niecałym roku gry w barwach Arkonii powrócił do swojego ukochanego klubu, zaliczając po drodze z Arkonią debiut w II lidze.

W czerwcu tegoż to roku piłkarze Orła wywalczyli historyczny awans do klasy okręgowej. Trenerem w tym okresie był wieloletni zawodnik klubu Józef Kwaśniewski. Mimo zasilenia zespołu kilkoma zawodnikami Dębu Dębno i nowego trenera Stanisława Nizio piłkarze Orła nie odegrali większej roli w rozgrywkach mistrzowskich. Tak więc po jednym sezonie powracają do „A” klasy. Przez kolejne 7 sezonów reprezentują Trzcińsko na boiskach „A”- klasowych.

Po wielu latach gry następuje zmiana zawodników, starsi kończą karierę a młodzi mimo ambicji nie zdołali uratować zespołu od spadku do „B” klasy. W rozgrywkach „B” klasy w sezonie 1980/81 mimo zajęcia 4 miejsca w tabeli klub zostaje ukarany za oddawanie kilku walkowerów juniorów degradacją i tym samym spada do „C” klasy. Po roku występów w najniższej klasie rozgrywkowej ponownie Orzeł powraca do „B” klasy, w której od samego początku nadaje ton rozgrywkom i ponownie po tym sezonie powraca w szeregi „A” klasy. W 18 meczach zdobywa punkty 31:5 i bramki 61:20. Niestety po dwóch sezonach pobytu w „A” klasie nastąpił spadek do „B” klasy, w której to przyszło grać przez kolejne 4 sezony. Dopiero w roku 1989 Orzeł ponownie powraca do „A” klasy gdzie pozostaje na kolejne lata. Mimo nie najlepszych wyników udaje się utrzymać w tej klasie rozgrywkowej.

Drużyna LKS Orzeł sierpień, 1991 r. przed meczem z Czciborem Cedynia(5-4)

Radosław Przygrodzki, Dariusz Wiśniewski, Grzegorz Rajfur, Zbigniew Żylewicz, Jan Słowik, Gerhard Kwaśniewski, Bolesław Marciniak, Tomasz Kwaśniewski, Piotr Bugajski, Józef Śliwiński, Mieczysław Knowa, Jacek Limanówka.

Sezon 1994/95 kończy się powrotem po 22 latach do klasy okręgowej, której poziom okazał się za wysoki na umiejętności piłkarskie zawodników Orła, i tak po sezonie rozpoczynają rozgrywki mistrzowskie w „A” klasie. Warto przypomnieć, że w sezonie 1997-1998 w drugim meczu rundy wiosennej piłkarze Orła grając na własnym boisku odnieśli rekordowe zwycięstwo w meczu mistrzowskim, deklasując drużynę KS Krzywin 20:0.

Dopiero sezon kończący XX wiek okazał się przełomowy w historii trzcińskiego klubu. Orzeł po raz trzeci awansuje do klasy okręgowej. Tym razem piłkarze Orła na dobre zadomowili się w tej klasie rozgrywkowej, należąc do czołowych drużyn klasy okręgowej.

Puchar „Kuriera Szczecińskiego” po raz drugi w Trzcińsku-Zdroju

Po 29 latach Orzeł zdobywcą pucharu „Kuriera Szczecińskiego” w okresie zimowym roku 2001.

Droga do finału:

Odra Chojna – Orzeł 2:2

Walczak Golenice – Orzeł 1:5

Orzeł – Chrobry Boleszkowice 3:0

Orzeł – Stal Lipiany 2:1

Orzeł – Ogniwo Babinek 4:0

Królewiec Chojna – Orzeł 0-3

Orzeł – Drink Team Szczecin 2:2 karne 3:1

Finał 34 turnieju piłki nożnej seniorów o puchar „Kuriera Szczecińskiego” został rozegrany 12 marca 2001 roku w Trzcińsku Zdroju.

Orzeł-NSZZ Solidarność Stocznia Szczecińska 5:1(1:1)

bramki, J. Mazur, P. Ożarowski, P. Mazur, S. Ożarowski, R. Iżak(Orzeł)- A. Dzitkowski(NSZZ)

Zasłużony dla klubu LKS Orzeł zawodnik i trener

Pierwszym trenerem w dziejach klubu trzcińskiego był Zbigniew Garbowicz, który jest rodowitym obywatelem miasta. Urodził się 24.07.1947 roku. Swoją przygodę z piłką rozpoczął w roku 1961 wstępując do klubu, który w tym czasie występował w „B” klasie. po rozpoczęciu nauki w Liceum Ogólnokształcącym w Chojnie w roku 1963 przeniósł się do klubu Odry, w której grał przez 3 sezony. Następnie reprezentował AZS-AWF Warszawa, Celulozę Kostrzyn i orzeł Trzcińsko Zdrój, kończąc w Dąb Dębno. Jego pierwszym trenerem w odrze Chojna był Józef Dudek. Pytając Zbyszka czy pamięta swój pierwszy mecz rozegrany w Odrze, bez namysłu powiedział, że było to w roku 1963 z Osadnikiem w Myśliborzu, mecz zakończył się remisem. Jako trener wychował wielu zawodników, którzy z powodzeniem występowali na boiskach całego regionu zachodniopomorskiego. Ma dużą satysfakcję, że był pierwszym trenerem byłego reprezentanta Polski-Kazimierza Sidorczuka oraz reprezentanta Polski juniorów Jana Szweda, z którym też występował na boisku. Teraz po latach miło wspomina okres gry i pracy w Orle Trzcińsko Zdrój. Na pytanie kogo uważa za najlepszego zawodnika w historii trzcińskiego klubu, wymienił w kolejności: Jana Szweda, Stanisława Przytułę, Aleksandra Rosińskiego, Henryka Jaszczyszyna i Wacława Mickiewicza. Za wieloletnią grę i pracę w wielu klubach otrzymał wiele wyróżnień ale najbardziej sobie ceni złota odznakę „Zasłużony dla piłkarstwa gorzowskiego”, którą otrzymał w roku 1991.

DROGA DO HISTORYCZNEGO AWANSU DO V LIGI

MECZE ORŁA TRZCIŃSKO-ZDRÓJ O MISTRZOSTWO KLASY OKRĘGOWEJ

GRUPA2. SEZON 2005/2006

1. 6.08.05        Myśla Dargomyśl – Orzeł  0-1(Kozik)

2. 13.08.05      Orzeł – Błyskawica Kluki   5-0(Różycki-2, M. Rosadziński, Kozik, Przygordzki)

3. 20.08.05      Stal Lipiany – Orzeł    2-1(Janusz)

4. 27.08.05   Orzeł – Woda Rzecko   8-2(Mikitów-2, M. Rosadziński-2, Przygordzki, Wojciechowski, Sarnecki, samobójcza)

5. 3.09.05        Sęp Brzesko – Orzeł  0-3(Mikitów, A. Ożarowski, samobójcza)

6. 10.09.05      Pogoń II Barlinek – Orzeł  1-4(Mikitów-2, P. Mazur, Janusz)

7. 17.09.05      Orzeł – Łabędź Widuchowa   4-0(P. Mazur, Mikitów, Tracz, Janusz)

8. 24.09.05      Morzycko – Orzeł   0-2(Wojciechowski, Komornicki)

9. 01.10.05      Orzeł – Odrzanka    3-0(Tracz, Janusz, Sarnecki)

10. 08.10.05    Sparta Godków – Orzeł   1-1(Janusz)

11. 15.10.05    Orzeł – Remor Recz   7-0(P. Mazur-2, Mikitów-2, Sarnecki, Ożarowski, Janusz)

12. 22.10.05    Drawa Drawno – Orzeł    0-0

13. 29.10.05   Orzeł – Gryf Sulimierz   6-1(Janusz, Rosadziński, Wojciechowski, Mikitów, Mazur, M. Rosadziński)

14. 5.11.05      Unia Dolice – Orzeł 1-2   1-2(samobójcza, K. Omański)

15. 12.11.05    Orzeł – Czcibor Cedynia  4-0(Wojciechowski, Różycki, Mazur, Janusz)

16. 19.11.05    Orzeł – Myśla Dargomyśl   5-0(Mazur-2, Wojciechowski, Przygrodzki, samobójcza)

17. 02.04.06    Orzeł – Sęp    8-0(M. Rosadziński, Przygrodzki, Mazur, Sarnecki-2, Ożarowski, Mikitów, samobójcza)

18. 09.04.06    Orzeł – Pogoń II    4-0(Przygrodzki-2 Mikitów, Sarnecki)

19. 16.04.06    Łabędź – Orzeł    1-2(Janusz, Sarnecki)

20. 23.04.06    Orzeł – Morzycko   3-1(Janusz, Przygrodzki, Mazur)

21. 29.04.06    Odrzanka – Orzeł   1-0

22. 03.05.06    Błyskawica – Orzeł   0-1(Omański)

23. 07.05.06    Orzeł – Sparta  4-1(Mikitów-2, Kozik, samobójcza)

24. 14.05.06    Remor – Orzeł   1-5(Komornicki, Omański, Mazur, Przygordzki, Mikitów)

25. 21.05.06    Orzeł – Drawa   6-1(Mikitów-2, Komornicki, Mazur, Janusz, Omański)

26. 28.05.06    Gryf – Orzeł   2-4(Sarnecki-2, Mikitów, Rosadziński)

27. 04.06.06    Orzeł – Unia   5-3(Mazur-2, Mikitów, Omański, Komornicki)

28. 11.06.06    Czcibor – Orzeł   0-2(Mikitów, Mazur)

29. 18.06.06    Orzeł – Stal  4-0(Wiśniewski, Omański, Kamiński, Mikitów)

30. 25.06.06    Woda – Orzeł  2-3(Mikitów-2, Mazur)

SEKCJA SZACHOWA LATA 1955-1975

W połowie lat 50-tych została założona sekcja szachowa, której założycielem był niestrudzony szachista Jan Mijas. Rozpropagował tę jakże szlachecką grę i zaszczepił bakcyla wielu innym kolegom, którzy szybko pojęli jej tajniki. Z czasem drużyna z Trzcińska Zdroju zaczęła odnosić sukcesy na wielu lokalnych turniejach, indywidualnie i drużynowo. Szczególnie przykładano wagę do występów w drużynowym turnieju wojewódzkim o „Złotą Wieżę”. Wielokrotnie szachiści Orła dochodzili do finałów tej popularnej wśród szachistów imprezy. Do wyróżniających się zawodników należeli m.in. Bolesław Kubiak, Jan Mijas, Michał Płotkowski, Mieczysław Krzemiński i Alfred Juchniewicz(w latach 1992-2004 był prezesem Okręgowego Związku Szachowego w Szczecinie).

W roku 1971 szachiści naszego Orła odnieśli niecodzienny sukces zdobywając na ogólnopolskim turnieju o „Złotą Wieżę” I miejsce. Turniej odbył się w dniach 11-13 kwietnia 1971 w Łańcucie(województwo rzeszowskie). Drużynę na tym turnieju reprezentowali w kolejności szachownic: Stanisław Grzelak, Bolesław Kubiak, Alfred Juchniewicz i Urszula Guzdek, rezerwowym zaownikiem w tym turnieju był Krystian Lewandowski. Nasi szachiści wyprzedzili LKS „Huragan” Żagań(woj. zielonogórskie) i LZS „Bukowiec”(woj. wrocławskie), zdobywając główną nagrodę „Złotą Wieżę” i tym samym przeszli do historii tej pięknej dyscypliny, jaką są niewątpliwie szachy.

Skład Zarządu Klubu MKS Orzeł Trzcińsko-Zdrój w roku jubileuszu 60-lecia klubu przedstawia się następująco:

PREZES – Kornel Bonikowski

Viceprezes – Jadwiga Lewandowska

Skarbinik – Marian Kępa

Człownkowie

-Jarosław Mazur

-Edmund Zioła

Komisja Rewizyjna

-Kazimierz Sandulak

-Jerzy Zgoda

-Józef Winnik

Tak przedstawia się w zarysie do 2008r. historia trzcińskiego Ludowego Klubu Sportowego, wielce zasłużonego dla Ziemi Szczecińskiej, klubu, który wychował wielu zawodników, piłkarzy i szachistów, którzy z powodzeniem niejednokrotnie rozsławiali miasto grając w wyższych ligach rozgrywkowych. Byli to: Zbigniew Garbowicz(Dąb Dębno, III liga), Jan Szwed, Arkonia Szczecin, (II liga i RP juniorów), Stanisław Przytuła(Pogoń Barlinek), Tomasz Kwaśniewski(Błękitni Stargard, Wybrzeże Rewal), Zbigniew Żylewicz(Odra Chojna, Energetyk Gryfino), Andrzej Mikitów(Błękitni Stargard), Leszek Skiba(Błękitni Stargard) i wielu, wielu innych. Szachiści odnosili sukcesy i przeszli do historii tej dyscypliny. Kończąc słowami piosenki: „leć, leć orle biały na kolejny jubileusz, jeszcze z większymi sukcesami”.

Czesław Giergiel